GymnasticsResults.com

World Challenge Cup 2016
Osijek (CRO)
2016 April 28 - May 1

World Challenge Cup 2016 Osijek (CRO) 2016 April 28 - May 1

Apparatus Finals Men Day 2

Vault Vault D E Pen Score
1Oleg VERNIAIEVUKR 6.000
6.000
9.400
9.350

0.100
15.400
15.250
15.325
2Paul RUGGERI IIIUSA 5.800
5.600
9.150
9.225

0.100
14.950
14.725
14.838
3Igor RADIVILOVUKR 6.400
6.000
8.025
9.125
0.100 14.325
15.125
14.725
4Nikita NAGORNYYRUS 6.000
6.000
9.225
8.250
0.100
0.100
15.125
14.150
14638
5Denis ABLIAZINRUS 6.400
6.200
8.925
8.025

0.300
15.325
13.925
14.625
6Andrey MEDVEDEVISR 6.000
6.000
8.200
9.025
0.100
0.100
14.100
14.925
14.513
7Steven LEGENDREUSA 5.600
6.000
9.375
8.225

0.300
14.975
13.925
14.450
8Vitalijs KARDASOVSLAT 5.600
5.200
8.525
9.175
14.125
14.375
14.250
Parallel Bars Parallel Bars D E Pen Score
1Emin GARIBOVRUS 6.700 9.050 15.750
2Manrique LARDUETCUB 6.700 8.775 15.475
3Sean MELTONUSA 6.400 8.475 14.875
4Oleg VERNIAIEVUKR 7.100 7.700 14.800
5Samuel PIASECKYSVK 6.100 8.375 14.475
6Ibrahim COLAKTUR 6.100 8.325 14.425
7Nikita NAGORNYYRUS 6.800 7.525 14.325
8Norbert DUDASHUN 5.700 7.725 13.425
Horizontal Bar Horizontal Bar D E Pen Score
1Umit SAMILOGLUTUR 6.500 8.725 15.225
2Paul RUGGERI IIIUSA 6.800 8.250 15.050
3tOliver HEGISUI 6.600 8.100 14.700
3tTin SRBICCRO 6.500 8.200 14.700
5Manrique LARDUETCUB 7.000 7.575 14.575
6Ahmet ONDERTUR 5.900 8.375 14.275
7Pietro GIACHINONOR 5.700 7.875 13.575
8David VECSERNYESHUN 5.500 5.950 11.450

Apparatus Finals Women Day 2

beam Beam D E Pen Score
1Elissa DOWNIEGBR6,10014,950
2Maria KHARENKOVARUS6,30014,925
3Seda TUTKHALIANRUS6,40014,650
4Rose WOOCAN5,80014,150
5Adela SAJNSLO5,30013,925
6Ruby HARROLDGBR5,40013,275
7Carolyne M. W. PEDROBRA5,10012,950
8Yana HOROKHOVAUKR5,70011,975
floor exercise Floor Exercise D E Pen Score
1Elissa DOWNIEGBR 6,000 14,525
2Natalia KAPITONOVARUS5,80014,100
3Yana HOROKHOVAUKR5,40013,850
4tRuby HARROLDGBR5,30013,675
4tPaula M. RODRIGUEZPUR5,60013,675
6Carolyne M. W. PEDROBRA5,60013,625
7Dorina BOECZOEGOHUN5,70013,500
8Kiristen BECKETTRSA5,30013,325

Apparatus Finals Men Day 1

floor exercise Floor Exercise D E Pen Score
1Matthias FAHRIG GER 6.700 8.350 15.050
2Alexander SHATILOV ISR 6.700 8.475 0.200 14.975
3tSteven LEGENDRE USA 6.800 8.375 0.300 14.875
3tPaul RUGGERI III USA 6.700 8.275 0.100 14.875
5Tomislav MARKOVIC CRO 6.200 8.625 14.825
6Ahmet ONDER TUR 6.300 8.600 0.100 14.800
7Denis ABLIAZIN RUS 7.200 7.925 0.700 14.425
8Rok KLAVORA SLO 6.400 7.150 0.100 13.450
pommel horse Pommel Horse D E Pen Score
1Oleg VERNIAIEVUKR 6.900 8.325 15.225
2Saso BERTONCELJSLO 6.500 8.700 15.200
3Slavomir MICHNAKSVK 6.300 8.450 14.750
4Filip UDECRO 7.000 7.475 14.475
5Robert SELIGMANCRO 6.400 7.925 14.325
6Maxime GENTGESBEL 6.100 8.025 14.125
7Oliver HEGISUI 6.500 7.300 13.800
8Thompson GAIUSGBR 4.900 7.600 12.500
rings Rings D E Pen Score
1Denis ABLIAZINRUS 6.800 9.025 15.825
2Ibrahim COLAKTUR 6.700 8.975 15.675
3Igor RADIVILOVUKR 6.900 8.600 15.500
4Manrique LARDUETCUB 6.800 8.475 15.275
5Nikita NAGORNYYRUS 6.500 8.425 14.925
6Eli ZAHRANEGY 6.500 8.400 14.900
7Sean MELTONUSA 6.300 8.350 14.650
8Steven LEGENDREUSA 6.1100 8.425 14.525

Apparatus Finals Women Day 1

vault Vault D E Pen Score
1Elissa DOWNIEGBR5,60014,850
2Tjasa KYSSELEF SLO5,00014,200
3Rose WOO CAN4,60013,638
4Kirsten BECKETT RSA4,60013,538
5Ema KAJICRO4,80013,463
6Sophie BRAATEN NOR4,20013,050
7Helody CYRENNE CAN4,60013,000
8Dora SZEKELY HUN4,20012,888
9Jelena STAMENKOVISRB4,60012,813
uneven bars Uneven Bars D E Pen Score
1Elissa DOWNIEGBR6,30014,675
2Seda TUTKHALIANRUS6,00014,525
3Natalia KAPITONOVARUS6,40014,450
4Rose WOOCAN5,60013,725
5Ruby HARROLDGBR6,20013,425
6Carolyne M. W. PEDROBRA5,20011,800
7Dorina BOECZOEGOHUN5,20010,775
8Tzuf FELDONISR4,80010,375

Results Official

MAG Final Results WAG Final Results

Results Qualification Men Day 2

MAG Qualification Vault MAG Qualification Parallel Bars MAG Qualification Horizontal Bar

Results Qualification Women Day 2

WAG Qualification Beam WAG Qualification Floor Exercise

Results Qualification Men Day 1

MAG Qualification Floor Exercise MAG Qualification Pommel Horse MAG Qualification Rings

Results Qualification Women Day 1

WAG Qualification Vault WAG Qualification Uneven Bars

Start Lists

MAG Qualification Thursday MAG Qualification Friday
WAG Qualification Thursday WAG Qualification Friday

Information

Nominative Registration Directives

Schedule

Monday April 25

13:00 - 20:00
Arrival of Delegations
Training
Tuesday April 26

13:00 - 20:00
Arrival of Delegations
Training
Wednesday April 27

11:00 - 20:00
Arrival of Delegations
Official Training
Orientation Meeting
Thursday April 28
15:00 - 17:00
17:00 - 18:40
Qualification I MAG (PH & FX) and WAG (VT & UB)
Qualification I MAG (SR)
Friday April 29
15:00 - 17:00
17:00 - 18:40
Qualification II MAG (VT & HB) and WAG (BB & FX)
Qualification II MAG (PB)
Saturday April 30
Finals I MAG and WAG (MAG 3 + WAG 2)
Sunday May 1
Finals II MAG and WAG (MAG 3 + WAG 2)
Monday May 2
Departure of delegations
World Challenge Cup 2016 Osijek (CRO) 2016 April 28 - May 1